ȘTIRI:

Candidații eligibili din județul DIASPORA


  • Mihai Alexandru VOICU

    PNL

    Camera deputaților

  • Viorel Riceard BADEA

    PNL

    Senat

  • Daniel TECU

    PMP

    Senat

  • Constantin CODREANU

    PMP

    Camera deputaților

  • Marius VILI SÂRBU

    PSD

    Senat

  • Doru-Petrișor COLIU

    PMP

    Camera deputaților

  • Alexandru BARBĂROȘIE

    PNL

    Camera deputaților

  • Aurelian MIHAI

    ALDE

    Camera deputaților

  • Manuel COSTESCU

    USR

    Camera deputaților

  • Veaceslav ȘARAMET

    PSD

    Camera deputaților

  • Nicolae-Daniel POPESCU

    USR

    Camera deputaților

  • Radu Mihai MIHAIL

    USR

    Senat

  • Doru-Liviu DENDIU

    PMP

    Senat

  • Corneliu RĂDĂUȚĂ

    ALDE

    Senat


INTEGRITATE

Risc Minim

STAT DE DREPT

Risc Minim

TRASEISM

Risc Ridicat




Viorel Riceard BADEA


  • PARTID
  • CAMERA
  • CIRCUMSCRIPȚIE
  • NIVEL DE EDUCAȚIE
  • OCUPATIA ACTUALĂ
  • Partidul Național Liberal
  • Senat
  • DIASPORA
  • Master
  • Senator

INTEGRITATE

  • Comisia de etică a Alianţei România Dreaptă (ARD) a verificat candidatul Viorel Badea, iar acesta a primit vot negativ - hotnews.ro

 


ATITUDINE FAȚĂ DE STATUL DE DREPT

Nu are iniţiative/declaraţii cunoscute împotriva statului de drept


ISTORIC POLITIC

  • Partidul Naţional Liberal (PNL) - mai- sept 2012, apoi febr 2015 - prezent
    • senator 
  • Partidul Democrat Liberal(PDL) - 2008 - mai 2012, sept 2012 - febr 2015
    • Prim-vicepreşedinte PDL Diaspora
    • Senator PDL 

În 2012, pe când ocupa un fotoliu de senator obținut pe listele PDL,  Viorel Badea a plecat din PDL la PNL și a revenit apoi în PDL în decursul câtorva luni (mai- spetembrie).


STUDII

  • Master în studii umaniste italiene, Universita’ per gli Stranieri, Perugia, Italia - 1991
  • Licenţă - Universitatea Bucureşti, Diplomă în ştiinţe filologice româno - italiene – Facultatea de Litere, 1989-1994


ACTIVITATE PROFESIONALĂ

  • Senator PNL - febr 2015 - prezent (al doilea mandat_
  • Senator PDL - dec 2012 - febr 2015 (al doilea mandat)
  • Senator PNL - mai 2012 - dec 2012 (primul mandat)
  • Senator PDL - 2008 - mai 2012 (primul mandat)
  • Preşedinte, Camera de Comerţ România -Serbia - 2008
  • Vicepreşedinte, Camera de Comerţ şi Industrie a Municipiului Bucureşti - 2008
  • Consilier, Ministerul Afacerilor Externe, Departamentul pentru Relaţiile cu Românii de Pretutindeni - 2004 - 2006
  • Consilier, Guvernul României, Departamentul pentru Românii de Pretutindeni - 2001 - 2004
  • Preşedinte, Comisia Mixta româno-maghiară pentru probleme ale minorităţilor - 2000
  • Secretar de Stat, Guvernul României, Departamentul pentru Relaţiile cu Românii de peste Hotare (DRRH) - 1999 - 2000
  • Expert parlamentar, Parlamentul României, Camera Deputaţilor, Comisia pentru Cultură, Arte şi Mass-Media - 1998
  • Consultant principal in afaceri,  Consorzio Progetto Lazio 92 (Geumacs Consulting) - 1995 - 1997
  • Profesor lb. italiană, Şcoala Generală nr. 80, Bucureşti - 1994 - 1995


ACTIVITATE PARLAMENTARĂ

Vezi aici sinteza activității parlamentare - Acest link duce la alt site


DECLARAȚIE AVERE

Vezi aici - Acest link duce la alt site


DECLARAȚIE DE INTERESE

Vezi aici - Acest link duce la alt site


PREZENȚĂ ONLINE

http://www.badeaviorel.ro/

https://www.facebook.com/viorelbadea.eu/

-

-

Înapoi la pagina de județ.